Jak pečovat o šperky

 Ke každé objednávce přikládám napuštěný, čistící ubrousek, který můžete používat opakovaně na stříbro i zlato. Ale níže je pár rad, které vám pomohou, i když ubrousek zrovna nebudete mít po ruce:

Chraňte šperky před chemickými vlivy, jako jsou: kosmetické přípravky, parfémy, barvení vlasů, lázeňské procedury. Nikdy nevystavujte šperky chloru v plaveckých bazénech nebo horké vodě při koupání. Používejte šperky jen k účelům, ke kterým jsou určeny: nenoste je při těžké manuální práci, vaření, práci na zahrádce, sportování, mytí nádobí či úklidu. Chraňte šperky před nárazy a mechanickým poškozením. Pravidelně doma čistěte šperky pomocí přípravků k tomu určených. Šperky mají větší tendenci k oxidaci, pokud se nenosí. Nenechávejte je proto volně ležet na poličce ani v krabičce, kterou jste dostali při koupi šperku. Ideálním místem pro uložení nenošených šperků jsou zipové sáčky. Ty šperky hermeticky uzavřou, aby se k nim nedostal vzduch a vlhkost, které způsobují oxidaci. Šperky nasazujte jako poslední věc před odchodem z domu a při příchodu je jako první sundávejte.

Pozlacené a patinované šperky v žádném případě nečistěte hadříky či utěrkami na čištění stříbra. Patinovaný nebo pozlacený povrch by se tím poškodil, ale šperk se nevyčistí. Tyto čisticí hadříky jsou určeny na šperky s hladkým leštěným povrchem, ale pro šperky s hrubou strukturou sépiové kosti jsou zcela nevhodné. Pro naše šperky doporučujeme čisticí lázeň Silver Clean, kterou si můžete zakoupit u mě. Pokud máte šperk kombinovaný a některé jeho části jsou stříbrné a některé patinované, namočte ho do čisticího roztoku pouze na pár vteřin, aby vám patina nevybledla. Po vyndání šperku z čističe je třeba ho jemně omýt mýdlem a čistou vodou.

 

Zlaté šperky můžete čistit napuštěnými ubrousky s čisticím roztokem či využít čisticí lázeň. Nicméně zlaté a rhodiované šperky prakticky neoxidují, čistí se tedy minimálně. Pokud je zlatý či rhodiovaný šperk zašpiněný (nánosy prachu a jiných nečistot se velmi často usazují v uzávěrech náušnic), omyjte šperk jemně v mýdlové vodě a osušte. Šperky s drahými kameny, korály a perlami doporučujeme čistit ve speciální lázni Silver Clean pro perlové šperky.

 

Po předchozí domluvě se můžete také zastavit u mne a já vám šperky odborně vyčistím.

Zpět do obchodu